Kaip užsiauginti grybų namuose ant medžio drožlių?
Neseniai gavau dovanų gurmanišką maisto produktų rinkinį, kurio pakuotėje buvo daugybė medžio drožlių. Iš pradžių galvojau jas tiesiog išmesti, bet mano vyras, žinodamas mano aistrą eksperimentuoti su grybų auginimu, pasiūlė panaudoti jas kaip auginimo substratą. Ši mintis man pasirodė įdomi, nes dauguma valgomųjų grybų auga ant medienos, pavyzdžiui, ant rąstų ar medžio pjuvenų. Tad kodėl gi nepabandžius užauginti grybų ir ant medžio drožlių?
Grybų, ypač tokių kaip kreivabudės (Pleurotus), auginimas ant medienos yra labai įprastas metodas tiek gamtoje, tiek dirbtinėje aplinkoje. Kreivabudės puikiai auga ant įvairių medienos produktų, nes jos geba skaidyti negyvą medieną, kurioje yra gausu lignino ir celiuliozės – pagrindinių maistinių medžiagų, kurias grybas naudoja augimui.
Kodėl verta auginti grybus ant medžio drožlių?
Visų pirma, tai puikus būdas panaudoti antrines medžiagas, kurios kitu atveju galėtų būti išmetamos. Visų antra, grybų auginimas namuose yra ne tik ekologiškas, bet ir leidžia užsiauginti šviežius, maistingus grybus tiesiog savo virtuvėje!
Nori išbandyti ir tu? Skaityk žemiau pateiktą instrukciją ir užsiaugink skaniųjų kreivabudžių ant medžio drožlių!
Instrukcija - Kreivabudžių auginimas ant medžio drožlių
Tau reikės:
- Medžio drožlių
- Kreivabudės grybienos ant grūdų (10 % drožlių masės)
- Didelio puodo su dangčiu
- Tvirto, plastikinio maišelio
- Peilio/žirklių
- Nebūtinai - tvirtinimo dirželio/gumelės maišeliui užrišti
- Vandens purkštuko
1 žingsnis - Substrato pasterizacija
Sudėk medžio drožles į didelį puodą ir užpilk verdančiu vandeniu. Pasistenk, kad vanduo apsemtų visas drožles. Palik viską atvėsti iki kambario temperatūros. Šis žingsnis daromas tam, kad pasterizuotume drožles ir išnaikintume kiek galima daugiau kitų mikrooarganizmų, galinčių konkuruoti su grybais.
Drožlėms atvėsus, nupilk nuo jų vandenį.
2 žingsnis - Substrato inokuliacija
Pasiimame svarstykles, ant jų uždedame švarų puodą ir jame pasveriame drožles. Paskaičiuojame, kiek grybienos reikės įdėti. Jei turi 100g drožlių, tau reikės 10g kreivabudės grybienos ant grūdų (10% drožlių masės).
Kadangi medienos drožlės nėra lengvai maišomas substratas, pasirinkau jas ir grybieną sluoksniuoti maišelyje.
Pasiimame tvirtą plastikinį maišelį, kuriame tilptų visos mūsų drožlės ir pradedame sluoksniuoti - dedame vieną sluoksnį drožlių, vieną sluoksnį grybienos ir kartojame viską iš naujo iki tol, kol viską sudedame į maišelį. Jei naudojama grybiena sukibusi, pasistenk ją kuo geriau susmulkinti.
Beje, pakuojant drožles ir grybieną pasistenk, kad būtų kuo mažiau didelių oro tarpų maišelyje. Tai yra, pakuojant substartą, jį šiek tiek paspausk.
Galų gale, maišelį užrišame (galime pasinaudoti gumele ar tvirtinimo dirželiu) ir praduriame kelias skylutes su peilio galu, kad augant grybiena galėtų kvėpuoti.
3 žingsnis - Inkubacinis laikotarpis
Taip paruoštą maišelį paliekame tamsoje, kambario temperatūroje. Tai gali būti virtuvinė spintelė ar kita aklinai tamsi vieta. Po maždaug 2 savaičių maišelį išimame ir patikriname, ar grybiena pakankamai apaugus drožles. Jei visas substratas pabaltėjęs - metas maišelį nešti į dienos šviesą.
4 žingsnis - Vaisiakūnių formavimasis
Maišelį su drožlėmis išnešame į dienos šviesą, kuri suaktyvins grybieną formuoti vaisiakūnius. Galima su peiliu padaryti mažą X formos įpjovą ir laukti vaisiakūnių pasirodymo toje vietoje. Reikėtų nepamiršti tą vietą kelis kartus į dieną papurkšti vandeniu. Tačiau kartais grybiena pradeda formuoti vaisiakūnius atsitiktinėse vietose, tad tokiu atveju augančius vaisiakūnisu reikėtų išleisti šiek tiek prakerpant maišelį.
Pasirodžius vaisiakūniams yra svarbu juos nuolat purkšti vandeniu ir nepamiršti pasimėgauti jų sparčiu augimu!
Video instrukciją rasi čia.
Jei kils bet kokių klausimų apie grybų auginimą, gali mums parašyti į info@mushimushi.lt.
Be to, nepamiršk pasidalinti savo eksperimento rezultatu Intagrame pažymėdamas ir mus (@mushimushi_fungi)!
P. S. - Nežinai, kur įsigyti grybienos? Ją gali rasti ČIA.