Vieną vakarą begliaudydama saulėgrąžas pririnkau visą indą saulėgrąžų lukštų. Jau buvau pasiruošus juos išmesti, bet staiga į galvą atėjo mintis - ar kreivabudėms pavyktų užaugti ir ant saulėgrąžų lukštų?
Buvau optimistiška ir nutariau pabandyti - jei kreivabudes kažkam pavyko užsiauginti ant cigarečių nuorūkų, turėtų pavykti ir ant saulėgražų lukštų. Būtent juose yra tokių medžiagų kaip ligninas ir celiuliozė, kurios grybams labai patinka.
Jei ir tu esi saulėgrąžų bei grybų mėgėjas, kviečiu kartu sekti žemiau pateiktus žingsnius ir užsiauginti kreivabudžių ant saulėgrąžų lukštų.
Instrukcija - Kreivabudžių auginimas ant saulėgrąžų lukštų
Tau reikės:
- Saulėgražų lukštų.
- Kreivabudės grybienos ant grūdų (10 % lukštų masės).
- Didelio puodo su dangčiu.
- Sietelio.
- Tvirto, plastikinio maišelio.
- Peilio/žirklių.
- Tvirtinimo dirželio/gumelės maišeliui užrišti.
- Vandens purkštuko.
1 žingsnis - Substrato pasterizacija
Jei tavo turimi saulėgrąžų lukštai yra prieskoniuoti, perplauk juos kelis kartus su karštu vandeniu. Tuomet jau švarius lukštus perkelk į puodą ir užpilk verdančiu vandeniu. Palik juos atvėsti iki kambario temperatūros. Šis žingsnis daromas tam, kad pasterizuotume lukštus ir išnaikintume kiek galima daugiau kitų mikroorganizmų, galinčių konkuruoti su grybais.
Lukštams atvėsus, nupilk nuo jų vandenį. Aš naudojau sietelį, kad visas nereikalingas vanduo nulašėtų.
2 žingsnis - Substrato inokuliacija
Pasiimame svarstykles, ant jų uždedame švarų puodą ar indą bei suberiame lukštus. Paskaičiuojame, kiek grybienos reikės įdėti.
Formulė tokia - jei turi 100 g lukštų, tau reikės 10 g kreivabudės grybienos ant grūdų (10% lukštų masės).
Grybiena suberiame į lukštus ir viską kiek galima geriau išmaišom. Jei grybiena sukibusi, pasistenk ją kuo geriau susmulkinti.
Paruoštus lukštus su grybiena sudedame į plastikinį maišelį. Pakuojant pasistengiame, kad nebūtų jokių nereikalingų oro tarpų maišelio viduje.
Maišelį užrišame ir praduriame kelias skylutes su peilio galu, kad augant grybiena galėtų kvėpuoti.
3 žingsnis - Inkubacinis laikotarpis
Taip paruoštą maišelį paliekame tamsoje, kambario temperatūroje. Tai gali būti virtuvinė spintelė ar kita aklinai tamsi vieta. Po 2-3 savaičių maišelį išimame ir patikriname, ar grybiena pakankamai apaugus lukštus. Jei visi lukštai pabaltėję - metas maišelį nešti į dienos šviesą.
4 žingsnis - Vaisiakūnių formavimasis
Maišelį su lukštais išnešame į dienos šviesą, kuri suaktyvins grybieną formuoti vaisiakūnius. Galima su peiliu padaryti mažą X formos įpjovą ir laukti vaisiakūnių pasirodymo toje vietoje. Tačiau kartais grybiena pradeda formuoti vaisiakūnius atsitiktinėse vietose, tad tokiu atveju augančius vaisiakūnius reikėtų išleisti šiek tiek prakerpant maišelį.
Pasirodžius vaisiakūniams yra svarbu juos nuolat purkšti vandeniu ir nepamiršti pasimėgauti jų sparčiu augimu!
Jei kils bet kokių klausimų apie grybų auginimą, gali mums parašyti į info@mushimushi.lt
P. S. - Nežinai, kur įsigyti grybienos? Ją gali rasti čia: