Grybų auginimas ant lapų - įmanoma?

Grybų auginimas ant lapų - įmanoma?

Kuomet pradėjau daugiau domėtis apie grybų pasaulį, supratau, kad jie - tikri miško valytojai. Jei ne grybai, nežinia, kur dingtų visi nukritę medžiai, lapai ar kitos organinės medžiagos, kurias grybai naudoja kaip maisto šaltinį. Būtent todėl sugalvojau ir aš prisirinkti nuo rudens užsilikusių lapų ir pabandyti ant jų užsiauginti kreivabudžių.

Iškart perspėju, kad didelio derliaus nesulaukiau, tačiau vis tiek buvo smagu išbandyti lapus kaip grybų auginimo substratą ir stebėti visą procesą - nuo grybienos augimo iki vaisiakūnių formavimosi. Jei nori ir tu išbandyti šį eksperimentą, sek žemiau pateiktus žingsnius.


Instrukcija - Kreivabudžių auginimas ant lapų


Tau reikės:

  • Sudžiūvusių lapų, tačiau kiek galima švaresnių ir tvirtesnių. Geriausiai būtų jų prisirinkti nuo medžių/krūmų arba pačiam išsidžiovinti.
  • Kreivabudės grybienos ant grūdų (10 % lapų masės).
  • Didelio puodo su dangčiu.
  • Tvirto, plastikinio maišelio.
  • Peilio/žirklių.
  • Tvirtinimo dirželio/gumelės maišeliui užrišti.
  • Vandens purkštuko.

TIP! Prieš pradedant darbą pasisverk, kiek lapų turi. Tau šios informacijos prireiks vėliau.


1 žingsnis - Substrato pasterizacija


Kadangi seni lapai nėra pats švariausias substratas, juos reikėtų pasterizuoti ir pasirūpinti, kad juose būtų kuo mažiau kitų mikroorganizmų, galinčių konkuruoti su grybais.

Lapus sudedame į švarų puodą ir užpilame verdančiu vandeniu. Jo reikia tiek, kad apsemtų visus lapus. Puodą uždengiame ir paliekame atvėsti.

Kai puodas atvėsta iki kambario temperatūros, nupilame vandenį, o likusius lapus naudojame toliau.


2 žingsnis - Substrato inokuliacija


Pasiskaičiuojame, kiek grybienos reikės suberti į lapus. Jei turi 100 g lapų, tau reikės 10 g kreivabudės grybienos ant grūdų (10 % lapų masės).

Grybieną suberiame į lapus ir viską kiek galima geriau išmaišom. Jei grybiena sukibusi, pasistengiame ją kuo geriau susmulkinti.

Paruoštus lapus su grybiena sudedame į plastikinį maišelį. Pakuojant substratą lapus galima šiek tiek paspausti, kad neliktų didelių oro tarpų maišelio viduje.

Maišelį užrišame ir praduriame kelias skylutes su peilio galu, kad augant grybiena galėtų kvėpuoti.


3 žingsnis - Inkubacinis laikotarpis


Taip paruoštus lapus paliekame tamsoje. Tai gali būti virtuvinė spintelė ar kita aklinai tamsi vieta. Po 2-3 savaičių maišelį išimame ir patikriname, ar grybiena pakankamai apaugus lapus. Gali būti, kad grybienos augimas nebus labai žymus, tačiau tai nereiškia, kad eksperimentas nepavykęs.


4 žingsnis - Vaisiakūnių formavimasis


Maišelį su grybiena apaugusiais lapais išnešame į dienos šviesą, kuri suaktyvins grybieną formuoti vaisiakūnius. Galima su peiliu padaryti mažą X formos įpjovą ir laukti vaisiakūnių pasirodymo toje vietoje. Tačiau kartais grybiena pradeda formuoti vaisiakūnius atsitiktinėse vietose, tad tokiu atveju augančius grybus reikėtų išleisti šiek tiek prakerpant maišelį.

Pasirodžius vaisiakūniams yra svarbu juos nuolat purkšti vandeniu ir nepamiršti pasimėgauti jų sparčiu augimu!


Video instrukcija rasi čia.Jei kils bet kokių klausimų apie grybų auginimą, gali mums parašyti į info@mushimushi.lt

P. S. - Nežinai, kur įsigyti grybienos? Ją gali rasti čia:


Kreivabudės grybiena ant grūdų (100 g)

Grįžti į tinklaraštį