Grybų auginimas ant kartono - kaip tai padaryti?

Grybų auginimas ant kartono - kaip tai padaryti?

Tikriausiai visi savo namų sandėliukyje rastumėme numestą kartoninę dėžę, kuri nelabai kam reikalinga. Tačiau prieš ją išmetant lauk, siūlom apsvarstyti galimybę šią dėžę panaudoti kreivabudėms užsiauginti.

Jei reikėtų išskirti grybus, kuriuos užsiauginti yra lengviausia, tai neabejotinai būtų kreivabudės. Šie grybai yra saprotrofai - maistinių medžiagų gauna skaidydami negyvas organines medžiagas. Būtent todėl kreivabudes galima  užsiauginti ant įvairaus substarto kaip šieno, pjuvenų, kavos, tualetinio popieriaus arba kartono. Kadangi nemažai žmonių šiais laikais savo namuose turi užsilikusio kartono, papasakosiu, kaip jį paruošti bei inokuliuoti grybiena, kad ant palangės išdygtų gražuolių kreivabudžių!

Ko tau reikės?

 • Kartono, kuris neturėtų jokių dažų ar užrašų.
 • Grybienos ant grūdų.
 • Kvėpuojančio indo arba maišelio. Puikiai tiks ir kibirėlis nuo jogurto, tačiau tokiu atveju po ranka reikėtų turėti ir kvėpuojančio pleistro, kuris atliks filtro funkciją.

Jei viską turi po ranka, galime pradėti.

 1. Prieš pradėdamas darbą įsitikink, kad tavo darbo vieta ir rankos yra švariai nuplautos ir dezinfekuotos. Darbo eigoje nepamiršk vis nusidezinfekuoti rankų.
 2. Kartoną gan smulkiai suplėšyk į gabaliukus.
 3. Sumesk kartoną į švarų indą, užpilk verdančiu vandeniu, uždenk dangčiu ir palik kelioms valandoms, kad vanduo atvėstų.
 4. Švariomis ir dezinfekuotomis rankomis ištrauk kartoną ir jį suspaudus leisk nulašėti vandeniui.
 5. Nusausintą kartoną sudėk į kitą švarų indą, suberk grybieną ir viską gerai išmaišyk. Kiek grybienos berti? Pasisverk, kiek drėgno ir nusausinto kartono turi ir apsisiakičiuok 10% kartono masės. Būtent tiek grybienos ir turi suberti.
 6. Tau taip pat reikės pasiruoštą ir indą, į kurį sutalpinsi substratą. Susirask tokį, kuriame tiksliai tilptų turimas substarto kiekis - nei per didelis, nei per mažas. Taip pat gali rinktis ir paprastą, tačiau šiek tiek tvirtesnį maišą. Kaip paruošti indelį? Peiliu padaryk jame porą mažų skylių ir jas užklijuok kvėpuojančiu pleistru. Tuomet praplauk indelį verdančiu vandeniu, jei turi etilo alkoholio - gali indelį ir dezinfekuoti.
 7. Supakuok substratą į paruoštą indelį ir uždenk jį. Jei pasirinkai maišelį - tvirtai užrišk jį nepalikdamas jokio oro tarpo ir padaryk keltą skylučių su peiliu ar žirklėmis maišelio šonuose, kad grybiena galėtų kvėpuoti.
 8. Palik substratą spintelėje tamsoje apie kelias savaites, kol grybiena pilnai kolonizuos substratą ir kartonas pabaltuos.
 9. Tuomet išnešk kibirėlį į šviesą ir lauk, kol išdygs grybai! Jei naudojai maišelį, nepamiršk prapjauti X formos skylutę ir ją nuolat purkšti vandeniu. Grybams beaugant, nepamiršk juos nuolat purkšti vandeniu.

Jei kils klausimų apie grybų auginimą, gali mums parašyti į info@mushimushi.lt.

 

Nežinai, kur įsigyti grybienos? Ją gali rasti čia:

Kreivabudės grybiena ant grūdų (100 g)

Grįžti į tinklaraštį