Grybai, augantys ant knygų - pabandyk pats!

Grybas (rožinė kreivabudė), auganti ant knygos

Maždaug prieš metus autoriaus Merlin Sheldrake Instagram’o paskyroje pamačiau nematytą reginį - kreivabudės augančios ant jo parašytos knygos  „Raizgus gyvenimas! Tuo metu atkartoti šį eksperimentą atrodė gan sudėtinga, bet plačiau pasidomėjus supratau, kad užsiauginti kreivabudžių ant knygos - visai nesudėtinga.

Kreivabudės yra priskiriamos prie grybų skaidytojų (saprotrofų), kurie geba skaidyti įvairias neorganines medžiagas. Pagrindinis kreivabudės maisto šaltinis yra anglis, kurios ypač gausu medžiagose kaip ligninas, celiuliozė ir hemiceliuliozė. Būtent šias medžiagas galime rasti ir popierinėse knygose.Tačiau reikėtų atsiminti, kad knygose yra daug dažų, tad grybų, užaugintų ant šio substrato, vertėtų nevalgyti - tik pasigerėti vaizdu.

Gluosninė, Rožinė ir Citrininė kreivabudės, užaugintos ant knygų.

 

Jei ir tu nori išbandyti šį eksperimentą, kviečiu susirasti knygą, kurios negaila paaukoti grybų dievams ir sekti žemiau nurodytus žingsnius.

 

INSTRUKCIJA - Grybų Auginimas ant Knygos

Tau reikės:

  • Vidutinio storumo popierinės knygos
  • 100 g Kreivabudės grybienos ant grūdų
  • Didelio puodo su dangčiu
  • Tvirto, plastikinio maišelio, į kurį tilptų knyga
  • Gabalėlio kvėpuojančio pleistro
  • Peilio/žirklių
  • Tvirtinimo dirželio/gumelės maišeliui užrišti
  • Vandens purkštuko

1 žingsnis - Substrato pasterizacija

Norint sėkmingai užsiauginti grybų, labai svarbu teisingai paruošti substratą ir pasirūpinti, kad jame būtų kuo mažiau kitų mikrooarganizmų, galinčių konkuruoti su grybais. Būtent todėl išsirinktą knygą reikėtų pasterizuoti verdančiu vandeniu.

Pasiruošimas knygos pasterizacijai.

Knygą įdėk į švarų puodą ir į jį supilk verdantį vandenį. Jo reikia tiek, kad apsemtų knygą. Palik knygą karštame vandenyje apie 1-2 valandas ir vėliau vandenį nupilk, o knygą palik atvėsti iki kambario temperatūros. Kai knyga bus atvėsus, pabandyk švariomis rankomis nuspausti perteklinį vandenį.


2 žingsnis - Substrato inokuliacija

Kai turime paruoštą, švarų substratą, metas inokuliuoti jį grybiena. Atsiverčiame paskutinį puslapį ir ten pabarstome keletą grūdelių grybienos, tada verčiame kelis puslapius tolyn ir vėl pabarstome grybienos. Tęsiame procesą iki tol, kol grybiena yra paskirstoma per visą knyga. 

Taip paruoštą knygą įdedame į plastikinį maišelį ir jį užrišame gumele arba tvirtinamuoju dirželiu. Vėliau aštraus peilio pakalba arba žirklėmis prakerpame kelių centimetrų dydžio skylutę ir ją užklijuojame kvėpuojančiu pleistru.

Knyga paruošta inkubaciniam laikotarpiui.

 

3 žingsnis - Inkubacinis laikotarpis

Taip paruoštą ir supakuotą knygą padedame į spintelę ir paliekame ją kelioms savaitėms tamsoje. Šio proceso tikslas yra grybienai kolonizuoti substratą (apaugti visą knygą). Kas kelias dienas galime patikrinti, kaip grybienai sekasi apauginėti substratą. Dažniausiai šis procesas užtrunka iki 2 savaičių. 


4 žingsnis - Vaisiakūnių formavimasis

Kai grybiena kolonizuoja visą knygą, ją reikėtų išnešti į šviesią ir gerai vėdinamą vietą. Jei pasiseks, grybų vaisiakūnis gali išlįsti ten, kur užklijavai kvėpuojantį filtrą. Kitu atveju, grybienos mazgeliai, iš kurių susiformuoja vaisiakūniai, gali susiformuoti ir kitose vietose, kur nėra išėjimo lauk. Tokiu atveju, reikėtų maišelį šiek tiek prakirpti ir išleisti grybus lauk.

Nuotraukoje matosi grybų vaisiakūniai, ieškantys kelio lauk. Juos reikėtų išlaisvinti šiek tiek prapjaunant maišelį.

Vaisiakūniams augant, juos reikėtų bent kelis kartus per dieną apipurkšti vandeniu. Kitu atveju vaisiakūniai gali išdžiūti ir jų augimas sustoti.

Viskas! Belieka džiaugtis įstabiu vaizdu, nepamiršti nusifotografuoti ir nuotraukomis pasidalinti ne tik su draugais, bet ir su mumis!

Laiminga grybininkė ir jos pavykęs eksperimentas.

Jei kils bet kokių klausimų apie grybų auginimą, gali mums parašyti į info@mushimushi.lt.

P. S. - Nežinai, kur įsigyti grybienos? Ją gali rasti čia:

Kreivabudės grybiena ant grūdų (100 g)

Grįžti į tinklaraštį